Uydumculuk

Fadime Akdoğan
2 min readAug 22, 2021

--

Sınıf, iş, arkadaş, aile ortamında; kısacası topluluk içerisindeyken o topluluğun görüşüne katılmamanıza rağmen öyleymiş gibi davrandığınız oldu mu? Uydumculuk olarak adlandırılan bu durumu sosyal psikoloji açısından ele alalım.

Uydumculuk Nedir?

Bir diğer ismi ile “çevre baskısıdır”. Bireyin davranışlarını, içinde bulunduğu grubun normlarına uydurma eylemidir. Ortaya çıkması için 2 ana nedene indirgeyebiliriz: O konuda bilgimizin olmaması (bilgisel etki) ya da çözümü bilmemize rağmen gruptan dışlanma korkusu ile çoğunluğu kabul etmek (normatif etki).

Uydumculuğu Başlıca Etkileyenler

  • Fikir birliğinin dışına çıkmama isteği,
  • O gruba ait bağlılık,
  • Yapılacak davranışın gözlemleniyor olması,
  • Toplumun tepkisi,
  • Kendi cevabına duyulan güven/sizlik.

Çeşitli deneyler yapılmış ve hemen hepsinde şu ortak noktaya varılmıştır:

Bireyler; kimsenin olmadığı ortamda verdikleri cevaplarda içinden geçen ve doğru olanı, topluluk içerisindeyken verilen cevapta ise yanlış dahi olsa diğer insanların cevabını veriyorlar.

Ayrıksı

Babaannemin hep bana söylediği isim. Düşündüğüm zaman bu psikolojik durum bende bir farkındalık yaratarak uğraşmak istemediğim kişilerin fikrine katıldığım, önemseyip tartışmaktan hoşlandığım insanlara ise gerçek fikrimi belirttiğimi fark ettirdi. Fakat bu sadece benim nedenim, eminim bazı ortamlarda gerçek düşünceyi ortaya koymama nedenleri herkesin farklıdır.

Bir diğer farkına vardığım nokta, bahsettiğim bazı ortamlarda iç dünyamda kendime söylediklerim ve dışarıya aktardıklarım arasındaki fark büyüdükçe insanların beni daha çok beğendiği. Yapmacıklıktan mı hoşlanıyorlar, iç dünyam çok mu sınır dışı? En güzel fikirler hep sınırın dışından geldiğine göre önemsenmeyen kişiler için bu inciyi kaybetmenin anlamı yok.

~Kendinize çok iyi bakın ve sevgiyle kalın.

Kaynakça:

--

--

Fadime Akdoğan

İş Zekası Stajyeri - Koç Sistem | Tecrübe edindiğim bilgileri paylaşmak mutluluk verdiği için buradayım. İletişim: www.linkedin.com/in/fadime-akdogan