Alışveriş Bağımlılığı

Birebir alışveriş bağımlılığını yaşamış birey olarak neler yaşadığımdan, işin psikolojik boyutundan ve kurtulmak için bulduğum çözümlerden bahsedeceğim.

Anadolu Ajansı

Olası Nedenleri

  • Psikiyatrik rahatsızlıklar,
  • İndirimlerin cazipliği,
  • İnsanlarla rekabette düşüklük hissini yenmeye çalışmak,
  • Olumsuz duyguları azaltma isteği,
  • Kendine güven kaybı.

Normal Alışverişin Farkı

Aynı günde 10 tane ürün de alabilirsiniz fakat bağımlılıktan farkı şudur 10 ürünün en az 6 7 tanesini ihtiyaçtan alıyorsunuzdur. Ayrıca aldığınız ürünlerin de size maddi açıdan nasıl etkilediğinin farkınızdasınızdır.

Bağımlılığı Fark Ediş

Tanımda bahsettiğim hisler her tüketimde arttıkça, her yeni gün “Acaba ne alsam?” deyip sonu görünmeyen döngüye girdikçe bağımlılık başlıyor. Çünkü normalde birkaç kez üst üste alışveriş yapsam çok harcadım düşüncesine girerken bu bahsettiğim döngüde hiçbir şekilde ne giden paranın ne de aldığım şeylerin gereksizliğinin farkında değildim. Çevremdekiler ne kadar çok şey aldığımdan bahsederlerken ben onlara sadece kızıyordum.

The Conversation

Alışverişten Vazgeçme Eşiği

Bağımlılığı fark ettikten sonra hızlı bir şekilde kurtulmam gerektiğini fark ettim ve her gün alışveriş yapmamak için çaba sarf ettim. Bir ürünü bir yanım almam için aşırı baskılıyorken diğer yanım gereksiz olduğunu bastırıyordu, en zor aşama burasıydı.

Kurtulma Aşaması

  • 1–2 hafta önce en yakınıma “Bir daha temel ihtiyacım olmayan bir şey alırsam kendimi keseceğim yemin ederim.” dedim. Fazlasıyla ciddiye aldım bu yemini. Herhangi bir şey satan uygulamaya girdiğimde suçluluk oluyordu içimde.
  • En sonunda ise tüm satış uygulamalarını telefonumdan sildim. Şu an için elim ve beynim o uygulamaları arasa da girmediğim için mutlu oluyorum. En güzel farkı gelecek ay bursum tam yattığında yaşayacağım, bu en büyük motivem. Çünkü neredeyse hiçbir ay tam yatmadı, öğrenci halimle sürekli tek gelirimden borç ödedim.

Sonuç : Minimalliğe Geçme Çalışmaları

Kendime en yararlı olanın az eşyaya sahip olmak olduğuna karar verip giysilerimi 2. el satış sitelerinde satmaya karar vererek bugün ilk kargomu gönderdim. Böylece açtığım derin borcum da hafifleyecek. Psikolojik olarak da daha iyi hissettireceğini düşünüyorum.

Bu ürün gerçekten ruhsal/fiziksel bir ihtiyacım mı yoksa popüler bir dayatılma olduğu için mi almak istiyorum?

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/825238

Tecrübe edindiğim bilgileri paylaşmak mutluluk verdiği için buradayım. | www.linkedin.com/in/fadime-akdogan

Tecrübe edindiğim bilgileri paylaşmak mutluluk verdiği için buradayım. | www.linkedin.com/in/fadime-akdogan